Delfiny na Krymie

W sierpniu odwiedziłam kolejne centrum, które zajmuje się terapią dzieci w towarzystwie delfinów. Ośrodek ten znajduje się w Jałcie, na Ukrainie. Głownym jego pomysłodawcą jest Austriak Norbert Trombisch, który nazwał ten rodzaj terapii terapią Alpha (tutaj można poczytać więcej na temat tej terapii).

Byłam tam zaledwie kilka dni. Jednakże w zupełności wystarczyło to, aby zaobserwować głowne mechanizmy, wg których pracują terapeuci.

Ogólnie rzecz biorąc, terapia opiera się na spontanicznym kontakcie między dzieckiem a delfinem. Nie ma wcześniej ustalonego planu terapii czy jasno określonej struktury. Dziecko pływając w towarzystwie rodzica szuka kontaktu z delfinem. Terapeuci raczej nie uczestniczą w sesji wodnej. Wchodzą do wody, gdy sytuacja tego wymaga.

Po południu dzieci uczestniczą w terapii zajęciowej, która odbywa się w specjalnie przygotowanej do tego sali. Terapeuci, prowadzący zajęcia to bardzo dobrzy rehabilitanci i fizjoterapeuci. Sama z podziwem obserwowałam przebieg terapii i postępy dzieci.

Poza tym po tzw. zajęciach obowiązkowych niektóre dzieci biorą udział w zajęciach dodatkowych, takich jak np. nurkowanie z butlą w basenie. Oczywiście pod okiem przeszkolonego i doświadczonego instruktora. Myślę, że jest to wspaniała forma dopełnienia terapii i zorganizowania dzieciom wolnego czasu. Zajęcia te prowadziła Polka – Ela Dąbrowska, która od kilku lat mieszka i pracuje w Niemczech. Jest specjalistką zarówno jeśli chodzi o nurkowanie z upośledzonymi dziećmi, jak i prowadzenie fizjoterapii.

Niestety zaobserwowałam również niekorzystne strony tego miejsca. Na pewno jest to miejsce bardzo drogie, przede wszystkim dla rodzin polskich (uwaga! terapia w Island Dolphin Care na Florydzie wychodzi znacznie taniej, a do tego rodzice mogą połączyć pobyt ze wspaniałym wypoczynkiem nad Atlantykiem). Drugim niekorzystnym wg mnie czynnikiem jest to, że terapia w wodzie odbywa się bez wcześniej ustalonego planu. Struktura terapii jest bardzo potrzebna ze względu na indywidualne predyspozycje i możliwości każdego dziecka. Nikt również nie prowadzi dokumentacji terapii.

Osrodek ten w pełni funkcjonuje dopiero od zeszłego roku, a więc wiele rzeczy zostanie pewnie dogranych wraz z upływem czasu. Mam taką nadzieję!

46 odpowiedzi na “Delfiny na Krymie”

 1. Pytanie do Autorki artykułu: poszukuję terapii dla syna (11 lat) – chodzi o stany lękowe – czy ten rodzaj terapii dotyczy równiez takich zaburzeń? Czy może ośrodek na Florydzie prowadzi taki zakres terapii? Z góry dziekuję, pozdrawiam.

 2. Pytanie do Autorki artykułu: poszukuję terapii dla syna (11 lat) – chodzi o stany lękowe – czy ten rodzaj terapii dotyczy równiez takich zaburzeń? Czy może ośrodek na Florydzie prowadzi taki zakres terapii? Z góry dziekuję, pozdrawiam.

 3. Witam!
  Jakie delfinaria mogłaby Pani polecić? Gdzie znajdują się miejsca niedaleko Polski a jednocześnie niezbyt drogie no i takie, w których pływają szczęśliwe delfiny jeżeli w sztucznych warunkach jest to możliwe? Interesują mnie wszelkie kontakty. Będę wdzięczna. Pozdrawiam
  Agnieszka

 4. Witam
  Mam 3-letnią córkę z delecją 1p36. Wiki nie mówi, ciągle korzysta z pieluszek, jest opóźniona psycho-ruchowo. Czy uważa Pani, że terapia z delfinami mogłaby pomóc? Jeżeli tak to bardzo prosiłabym o jakieś informacje na ten temat na mail.
  Pozdrawiam

 5. Od 2 lat planujemy wyjazd z naszym synem (porażenie muzgowe) na leczenie do delfinarium. Do tej pory cały nasz wysiłek i zasoby szły na leczenie i terapię w Polsce. Zawzielismy się jednak i postanowiliśmy wyjechać . Braliśmy pod uwagę jedynie ukrainę gdyż wydawało nam się iż USA jest poza naszym zasięgiem finansowym. A tu okazuje się iż jest taniej i znacznie lepiej. Brakuje nam jednak punku zaczepienia od czego zacząć załatwianie. Do kogo się zwrócić. Pani strona i Pani jest dla nas jedynym źródłem informacji, Bardzo prosimy o pomoc i kontakt

 6. Panie Adamie, jesli chodzi o terapię w Usa, najpierw nalezy wypełnic aplikację, która jest na ich stronie (www.islanddolphincare.org). Następnie wysłać to do ośrodka, wraz z krótkim nagraniem, obrazującym codzienne zachowania dziecka i czekac na informację od niech. W razie potrzeby z chęcią pomogę. Proszę kontaktować sie ze mną mailowo.

  Pani Ewo, bardzo prosze o sprecyzowanie swojej prośby. Jakich dokładnie informacji Pani szuka?

  Pozdrawiam. Ania

 7. Czy ma pani informacje jak można skorzystać z pływania z delfinami na Krymie. Gdzie jest możliwe popływać- nie chodzi o terapię i jakie są tego koszty? A może jakieś namiary na noclegi w pobliżu delfinarium?

 8. Witam, bardzo jestem zainteresowana tematem delfinoterapii gdyż chciałabym pisać prace magisterską na ten temat i w przyszłości chciałabym pracować z tymi zwierzątkami ,ale po pierwsze obawiam się ze jest mało i mało dostępnych książek, źródeł,publikacji, a po drugie może Pani by się orientowała czy wystarczą mi studia fizjoterapii czy może coś w stronę pedagogiki ??w miarę możliwości bardzo prosiłabym o odpowiedź i może Pani by mi jakoś poradziła ;)….z góry dziękuję 😉
  Agata

 9. wszystko zależy dokąd chciałabys sie wybrać, aby popływać z delfinami. Jest wiele miejsc na świecie, gdzie mozna wykupić pływanie. To nie jest za bardzo moja działka, ale wiem, że na Ukrainie jest takie miejsce. W Stanach jest ich kilka. Słyszałam także o Portugalii, Holandii, Australii. Odsyłam do internetu, który jest niezastąpionym źródłem informacji 🙂 Pozdrawiam

 10. Bardzo proszę o informację, w jaki sposób można dostać się do delfinarium na Florydzie i na Ukrainie i jakie są koszty. Mam 6 letniego syna chorego na autyzm Jakie formalności muszę spełnić?Pozdrawiam

 11. Witam, bardzo proszę na @ o informacje dotyczące wyjazdu z dzieciakiem, który ma mózgowe porażenie dziecięce do delfinarium. Będę bardzo wdzięczna za wszelakie wskazówki i namiary. Chwytamy się już każdej deski ratunkowej, bo nic w tym momencie się nie liczy bardziej niż nasza chora kruszynka.

 12. dzień dobry. Potrzebuję dokładnych informacji na temat delfinarium na Florydzie, mam 1,5 roczną córeczkę z aberracją chromosomową, jeśli jest to możliwe to bardzo proszę o kontakt na e-mail, pozdrawiam

 13. Witam, bardzo bym prosiła o informacje, gdzie i jak można załatwić taki turnus? Mam córeczkę z dziecięcym porażeniem mózgowym, bardzo, bardzo chciała bym spróbować tego rodzaju terapii z Wiki. Słyszałam że jest skuteczna. Proszę o pomoc

Dodaj komentarz