Artykuł w Onecie

Dziś, szukając nowych informacji, dotyczących ultradźwięków emitowanych przez delfiny, zupełnie przez przypadek znalazłam artykuł związany z powstającym w Polsce centrum delfinoterapii.

Chciałam umieścić tam swój komentarz, ale niestety, trzy razy go wysłałam i za każdym razem dostawałam maila zwrotnego z informacją, że został usunięty. Ostatnia odmowa była motywowana tym, że komentarz „zawiera uwagi skierowane do redakcji Onetu„. Szkoda, że nie można wypowiedzieć się otwarcie w sprawie, która jest bardzo istotna jeśli chodzi o powstanie w Polsce ośrodka, w którym ma pomagać się niepełnosprawnym dzieciom.

W artykule tym jest wiele nieścisłości oraz nieprawdy, poza tym chciałam pokazać swój punkt widzenia.

Dobrze, że mam tę stronę, na której mogę dzielić się różnymi spostrzeżeniami dotyczącymi delfinoterapii w Polsce oraz na świecie. Zajmuję się tą dziedziną terapii zupełnie bezinteresownie i z całego serca pragnę pomagać dzieciom tym, które tej pomocy najbardziej potrzebują.

Poniżej zamieszczam mój komentarz, który mam nadzieję, zachęci Was do przemyśleń i dyskusji. Zanim go jednak przeczytacie, zapoznajcie się z artykułem w Onecie.

Artykuł jest pełen nieścisłości i nieprawdziwych stwierdzeń, aby tylko przyciągnąć większą ilość sponsorów. Kocham delfiny, lubię pracować z dziećmi i nie mogę przejść spokojnie obok tak nierzetelnego artykułu na temat , który jest mi bliski.
Przekręconych faktów jest w powyższym tekście tak dużo, że nie sposób się do wszystkiego ustosunkować.
Kilka z nich:

  • tytuł brzmi: “Pierwszy w Polsce ośrodek rehabilitacyjny dla delfinów “. Dla mnie nasuwa się pytanie, kto ma być poddany rehabilitacji? Dzieci czy delfiny?
  • o ile mi wiadomo (szkoliłam się i jestem w kontakcie ze wspomnianym Island Dolphin Care na Florydzie), nie było tam nikogo wysłanego na szkolenia przez polskie delfinarium. Moje szkolenie było wyłącznie moim pomysłem i było przeze mnie sfinansowane.
  • delfiny tylko wspomagają terapię i stwierdzenie, że dzieci „po zabawach z delfinami normalnie mówią, czytają”, jest przeinaczeniem i nadinterpretacją moich słów (program „Misja Martyna” z Florydy)
  • w żadnym ośrodku delfinoterapii nikogo się nie leczy, to jest tylko wspomaganie terapii i rozwoju bez gwarancji na sukces
  • w USA były 2 (jeden został zamknięty po huraganie) ośrodki terapii wspomaganej udziałem delfinów, oba stosowały różne metody pracy z delfinami, oba trzymały delfiny w otwartych wodach więc, o które podobieństwo chodzi autorowi?

Miłość do delfinów to między innymi troska żeby zajmowali się nimi profesjonaliści. Warto o tym pamiętać.

4 odpowiedzi na “Artykuł w Onecie”

Dodaj komentarz