Kilka informacji o delfinach

Każdy, kto chce pracować z dziećmi i z delfinami powinien zapoznać się z podstawową wiedzą, dotyczącą biologii delfinów i ich zachowań w środowisku naturalnym. Wiedza ta jest bardzo rozległa i nie sposób ująć wszystko w jednym artykule. Przedstawię tu kilka krótkich informacji, które traktuje zarazem jako ciekawostki.

 • Delfiny są ssakami morskimi, należą do rodziny waleni (tak jak orki, wieloryby czy morświny)
 • Dorosły delfin waży ok. 350 kg
 • Pożywieniem są ryby, drobne skorupiaki, głowonogi. Delfiny połykają w całości swoją ofiarę, jedzą ok. 15 kg dziennie.
 • Mają 88 gładkich zębów, które nie służą do rozszarpywania ofiary
 • Długość życia delfina wynosi 25-40 lat
 • Sposób polowania: Najczęściej polują grupowo, po zlokalizowaniu łąwicy ryb delfiny okrążają je, pływając bardzo szybko, coraz bardziej zaciskając kręgi, zmuszając tym samym ryby do podpłynięcia blisko powierzchni wody i tam zjadają je. Często też zabijają swoje ofiary emitując bardzo silne dźwięki, ogłuszając je śmiertelnie. Dzięki echolokacji (metoda wykorzystywania dźwięków w celu zdobywania pożywienia) delfin potrafi zlokalizować położenie zdobyczy, która jest bardzo daleko od niego. Woda to doskonały przewodnik dźwięków. Strumień dźwięków wytwarzanych przez delfiny odbija się od przedmiotów i powraca jak echo do delfina, lokalizując położenie zdobyczy.
 • Jest ok. 40 różnych gatunków delfinów, dzieli się je na: oceaniczne, przybrzeżne, rzeczne.
 • Mają b. dobry wzrok (szerokie pole widzenia, zarówno pod wodą jak i na powierzchni). Widzą kolory.
 • Uszy delfina osadzone są blisko oczu, są mało widoczne
 • Delfiny nigdy nie śpią. Mają mózg zbudowany w taki sposób, że gdy jedna półkula mózgowa czuwa, to druga w tym czasie „śpi i odpoczywa” i odwrotnie. Gdyby delfin zasnął pod wodą to mógłby się udusić. Delfiny mają płuca i każdy oddech biorą intencjonalnie.
 • Mają zdolność do emitowania ultradźwięków
 • Delfiny to zwierzęta stadne, pływają w dużych grupach, zwanych “rodzinami”, ok 30-60 osobników, ale też ok 1000 delfinów. Ułatwia im to polowanie i chroni przed wrogami np. rekinami. Rzadko spotyka się samotnie pływające delfiny.
 • Potrafią komunikować się między sobą. Ostatnio naukowcy stwierdzili, że delfiny posługują się różnymi dialektami językowymi. Inaczej komunikują się między sobą delfiny, żyjące w Australii, a inaczej te, które żyją w USA. W związku z tym, gdy spotkają się ze sobą dwa delfiny, zamieszkujące różne strony świata, mogą mieć problemy z porozumiewaniem się. Świadczy to o bardzo dobrze rozwiniętej inteligencji tych ssaków.
 • Potrafią osiągnąć pod wodą prędkość ok 50 km/h.
 • Potrafią wstrzymać powietrze na ok 15 min. i zanurkować na głębokość ok 300 m na jednym wdechu.

 

 

8 odpowiedzi na “Kilka informacji o delfinach”

 1. Witam sredecznie
  Mam do Pani pytanie…bardzo chcialabym zostac treserka delfinow.Przeczytalam informacje znajdujace sie na tej stronie i bardzo mnie ten temat zainteresowal,zainspirowal.Probowalam zasiegnac jakichkolwiek informacji na ten temat w internecie jednak niestety nie moglam nic znalesProsze czy moglaby Pani udzielic mi kilku wskazowek co robic?Od czego sie w ogole do tego zabrac?Dodam tylko ze nie mam skonczonej zadnej szkoly zwiazanej z biologia lub fizyko-terapia.Z gory dziekuje i prosze o odpowiedz.

 2. Witam,
  musiałabyś poszukać informacji w internecie, na obcojęzycznych stronach. Nie wiem dokładnie jakie są wymagania od ludzi starających sie o bycie treserem. Pewnie w każdym miejscu na ziemi te wymaganie są inne. Jeśli chodzi np. o ośrodek Dolphins Plus w USA, to musiałabyś mieć wykształcenie biologiczne, albo przynajmniej studiować jeszcze ten kierunek. Na pewno dochodzą do tego godziny spędzona tam na miejscu, w formie praktyk, wolontariatu. Wejdź na ich stronę i poczytaj. Sprawdz także ośrodek w Australii, na Curacao. Pozdrawiam

 3. bardzo bym chciała zostać treserką delfinów np. w delfinarium , ale chodzę jeszcze do gimnazjum i nie wiem czy po gimnazjum muszę iść do liceum a potem na jakieś studia(jak tak to na jakie)
  Bardz omi na tym zalezy prosze o odpoweidź

 4. Jedyne, co mogę Ci polecić to zainteresować się biologią ssaków morskich. W Polsce, w Gdańsku znajduje się Wydział Biologii, Geografii i Oceanologii na tamtejszym Uniwersytecie. Myślę, że jest on najbardziej zbliżony do tematyki, która Cię interesuje. Odsyłam do internetu. Pozdrawiam

 5. Przepraszam ze ciągle pisze ale kogo innego mogę się spytać o takie rzeczy jak nie pani 🙂
  Jest pani suuper !
  Jak np. bym już skończyła tą szkołę to musiałabym wyjechać za granice żeby być treserką czy w Polsce są jakieś delfinaria ?
  Dziękuje za wszystko 🙂

Dodaj komentarz